Ogólnołódzki konkurs informatyczno – przyrodniczy

„ Zmiany w krajobrazie naturalnym spowodowane działalnością człowieka”

CELE KONKURSU

  • Zdobywanie i pogłębianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i ekologii
  • Poznanie skutków oddziaływań człowieka na środowisko
  • Poznanie skutków działalności człowieka wpływających na środowisko
  • Kształtowanie postaw badawczych uczniów poprzez prowadzone obserwacje
  • Rozbudzanie świadomości ekologicznej
  • Inspirowanie do poznawania walorów przyrodniczych regionu
  • Uświadomienie potrzeby chronienia środowiska naturalnego jako wartości regionu
  • Szerzenie wiedzy i umiejętności informatycznych wśród uczniów szkół podstawowych
  • Wyzwalanie aktywności poznawczej uczniów uzdolnionych informatycznie
  • Kształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji
  • Kształtowanie wyobraźni
  • Inspirowanie twórczych postaw uczniów wobec problemów ekologicznych i informatycznych
  • Korzystanie z platformy e-learningowej Moodle
  • Rozwijanie umiejętności nauczania na odległość

 PRZEDMIOT OCENY KONKURSOWEJ

Komisja będzie oceniać walory prezentacji multimedialnej.

 ZALECANA LITERATURA

„Perełki informatyczne”, autor Anna Marciniak

Autorski poradnik o sztuce tworzenia prezentacji, zamieszczony na stronach www naszej szkoły.

STRUKTURA I PRZEBIEG KONKURSU

Konkurs przebiegać będzie w dwóch etapach.

  1. I. W pierwszym etapie szkolnym uczniowie chętni do udziału w konkursie rozszerzają swoje wiadomości i doskonalą umiejętności z zakresu tworzenia w programie PowerPoint prezentacji multimedialnej pod opieką nauczycieli – opiekunów, na terenie swoich szkół.
  2. II.  W drugim etapie ogólnołódzkim konkursu uczniowie wytypowani przez swoich nauczycieli i zgłoszeni do drugiego etapu uczestniczą w warsztatach ekologicznych przygotowanych przez organizatora konkursu. Warsztaty zostaną poprowadzone przez Organizację Działań Ekologicznych „Źródła” i mają na celu pomoc w zebraniu materiałów do konkursu. Warsztaty będą sfinansowane przez organizatora konkursu i mogą odbywać się w ustalonych przez organizatora grupach. Przydatne do opracowania prezentacji informacje umieszczane są przez nauczycieli i uczniów na założonej przez organizatora platformie e-learningowej MOODLE. Dostęp do platformy odbywa się przy pomocy przeglądarki internetowej w systemie operacyjnym MS Windows. Informacje będą zamieszczane w postaci modułów tematycznych. Uczestnicy otrzymują dostęp do platformy poprzez loginy i hasła udostępnione przez organizatora. Mogą korzystać z zamieszczonych materiałów, które będą zamieszczane na platformie w tygodniowych (dwutygodniowych) odstępach czasowych. Będą mieć do wykonania zadania, które będą przesyłać poprzez system przesyłania plików dostępny na platformie. Będą mogli korzystać z forum, czatu, głosowań, ogłoszeń, poczty. Moduły te umożliwią śledzenie postępów uczestników konkursu i ewentualne rozwiązywanie zaistniałych problemów, a także bieżące zamieszczanie ogłoszeń, informacji i terminów. Następnie uczniowie samodzielnie opracowują autorskie prezentacje multimedialne, wykorzystując zdobytą wiedzę oraz zebrane własne materiały.

Nauczyciele z poszczególnych szkół wybierają maksymalnie 2 najlepsze prace – prezentacje multimedialne i zgłaszają je do SP5, organizatora konkursu. Dopuszcza się wykonywanie prac w zespołach maksymalnie 2 osobowych.

Komisja złożona z dyrektora, nauczycieli informatyki i przyrody SP5 będzie oceniać walory prezentacji multimedialnej, wykonanej w Power Point, OpenOffice.org Impress i zapisanej na płycie CD-R.

Ocenie podlegać będzie:

1. Zawartość merytoryczna- zgodność z tematem konkursu, dobór materiału.

2. Zamieszczenie własnych refleksji dotyczących tematu.

3. Kompozycja- spójność, estetyka, i logika prezentacji.

4. Oryginalność i wrażenia artystyczne.

5. Forma prezentacji – wykorzystane środki przekazu, dodatkowe efekty audiowizualne, rozwiązania graficzne.

6. Wykorzystanie własnego materiału zdjęciowego, filmowego i dźwiękowego.

Podczas pracy nad prezentacją uczniowie powinni korzystać z różnych źródeł wiedzy i podać je w bibliografii.

Oprócz pracy na CD-R powinien być zapisany plik w formacie txt, rtf, doc zawierający następujące informacje:

– imię i nazwisko autora/współautorów, – imię i nazwisko opiekuna/nauczyciela, – klasę, – numer i nazwę szkoły, – tytuł prezentacji

Prace zostaną ocenione przez komisję w systemie punktowym (maksymalna ilość punktów 20).

Komisja konkursowa ustali 3  miejsca. Dopuszcza się dodatkowo wyróżnianie prac.

Na prośbę uczestników, prace po zakończeniu konkursu będą zwracane autorom (do odbioru w sekretariacie szkoły). Prace nagrodzone będą opublikowane na stronie organizatora konkursu.

Na zakończenie konkursu odbędzie się uroczyste rozdanie dyplomów i atrakcyjnych nagród w szkole organizatora oraz jednodniowa wycieczka o tematyce proekologicznej dla wszystkich laureatów, finalistów i ich nauczycieli – opiekunów. Wycieczka jest formą nagrody.

TERMINARZ KONKURSU

1. Termin rozpoczęcia I etapu konkursu – 02 grudnia 2013.

2. Termin zgłaszania do SP5 uczestnictwa szkoły w konkursie upływa dnia 17 stycznia 2014 – szkołę zgłosiłam, teraz zapraszam Was do zgłaszania swojego uczestnictwa;)

Dostęp do platformy dla szkoły od 27.01.2014 r.

3. Termin warsztatów o tematyce ekologicznej – marzec 2014 ( ustalony po pierwszym etapie konkursu). Zgłaszanie uczestników na warsztaty do 26 lutego 2014.

4. Termin składania prac na CD- R oraz oświadczeń wg. załącznika nr 2 w SP nr 5 upływa 30 kwietnia 2014, w sekretariacie szkoły do godz. 15.00 lub pocztą (data nadania przesyłki do 30 kwietnia 2014).

5. Ogłoszenie wyników konkursu do 16 maja 2014.

6. Uroczyste rozdanie dyplomów i nagród do dnia 30 maja 2014 (do ustalenia).

7. Termin jednodniowej wycieczki proekologicznej– nagrody dla laureatów, finalistów i ich opiekunów koniec maja – początek czerwca 2014, dzień do ustalenia.

ZGŁASZANIE UCZNIÓW DO KONKURSU

Udział uczniów z danej szkoły w Konkursie Informatyczno – Przyrodniczym należy zgłosić pisemnie, wypełniając kartę zgłoszenia i oświadczenia zgody na publikację prac. Kartę należy wysłać pocztą na adres szkoły (93-193 Łódź, ul. Łęczycka 23), pocztą elektroniczną na e-mail: sp5@toya.net.pl szkoły lub faxem pod numer 6817906 do dnia 07 lutego 2014.

Prace prosimy przywozić do sekretariatu szkoły SP5 (poniedziałek-piątek godzina 9-15), ewentualnie przesłać pocztą do wyznaczonego w terminarzu dnia, na adres szkoły. Prace, które dotrą do siedziby organizatora po tym terminie nie wezmą udziału w konkursie. Dotyczy to także prac wysłanych pocztą.

SPOSÓB I TERMIN OGŁOSZENIA WYNIKÓW

O wynikach konkursu szkoły zostaną powiadomione pisemnie do dnia 16 maja 2014. Wyniki zostaną podane na stronie internetowej szkoły www.toya.net.pl/~sp5 oraz zamieszczone na platformie MOODLE, strona konkursu.

 NAGRODY

Autorzy prac, które jury zakwalifikuje na trzech najlepszych miejscach, otrzymają dyplomy i nagrody. Wszyscy pozostali nagrodzeni uczestnicy otrzymają dyplomy. Nauczyciele opiekunowie otrzymają dyplomy. Nagrodą dla finalistów i laureatów oraz ich opiekunów jest udział w wycieczce

 UWAGI KOŃCOWE

Wyniki konkursu zatwierdzone przez Komisję Konkursową są ostateczne.

Regulamin konkursu i karta zgłoszenia będą dostępne na stronie internetowej SP5: www.toya.net.pl/sp5. Adres platformy Moodle: www.marciniak.edu.pl/Platforma MOODLE

Platforma zawiera wszystkie dostępne informacje o konkursie.

Dodaj komentarz