Różnorodność życia w morzu a zmiany klimatu.

Utrata bioróżnorodności jest jednym z głównych zagrożeń dla stabilności ekosystemów na Ziemi, w tym dla ekosystemów morskich. Obecne tempo wymierania gatunków jest największe w historii. Co 20 minut na świecie wymiera bezpowrotnie jeden gatunek, a aż 30 proc. stworzeń, w tym morskich, jest zagrożonych wyginięciem. Naukowcy twierdzą, że 90 proc. komercyjnie poławianych na świecie gatunków ryb i skorupiaków jest albo było eksploatowanych nadmiernie lub na granicy bezpieczeństwa.

Rosnące zapotrzebowanie na produkty rybne i owoce morza oraz związane z tym intensywne odłowy prowadzą do przełowienia stad, a niska świadomość konsumentów wspiera popyt na zagrożone gatunki. Z powodu intensywnej gospodarki rybackiej cierpią nie tylko gatunki odławiane, ale także wiele innych połączone skomplikowanymi relacjami gatunków współdzielących z nimi siedliska morskie. W celu przeciwdziałania utracie różnorodności biologicznej mórz i oceanów, będącej efektem niezrównoważonej gospodarki rybackiej konieczne są działania, które zwiększą świadomość społeczną na temat wpływu codziennych decyzji konsumenckich na różnorodność biologiczną mórz i oceanów.

images

Dlatego my, uczniowie i nauczyciele mówimy o bioróżnorodności podczas lekcji, warsztatów, zajęć ze specjalistami. 

Chcemy żeby świadomość społeczeństwa w tym zakresie wzrosła gdyż dopiero wówczas będziemy mogli w odpowiedzialny sposób chronić nasze środowisko, w tym ekosystemy wodne. Musimy przeciwdziałać zmianom klimatu oraz zadbać o to, by przyszłe pokolenia były od nas mądrzejsze, bardziej doświadczone.

W tym celu od wielu lat prowadzone są badania. I tak Komisja Helsińska opublikowała raport pt. „Climate change in the Baltic Sea Area – HELCOM thematic assessment in 2013”. Dokument zawiera ocenę i analizę uwzględniającą najnowsze informacje o minionych i przyszłych zmianach klimatu w rejonie Morza Bałtyckiego i wskazuje jednoznaczny wpływ na bałtycki ekosystem.

Niestety obserwuje się, że zmiany klimatu (wzrost średniej temperatury, opadów oraz spadek zasolenia) powoduje zmiany środowiskowe, co z kolei prowadzi do niszczenia siedlisk. Na miejsce naszych gatunków rodzimych wkraczają gatunki obce, o większym zakresie tolerancji, wypierają gatunki, które były (może jeszcze są) symbolem Bałtyku. Musimy sobie uświadomić, iż działania człowieka potęgują niekorzystne skutki zmian klimatycznych. Człowiek powinien zmniejszyć ładunek substancji odżywczych dostarczanych do Morza Bałtyckiego, zmniejszyć emisję zanieczyszczeń oraz CO­­­2, ograniczyć niszczenie siedlisk, hałas, łowiectwo, a także niszczenie strefy przybrzeżnej. Ale przede wszystkim nasze społeczeństwo powinno być świadome, w zakresie czyhającego zagrożenia. Stąd niezwykle ważne są projekty właśnie takie, jak ten, w którym bierze udział nasza szkoła i my. Pokolenie, które w przyszłości będzie podejmowało ważne (i mamy nadzieję świadome) decyzje dotyczące środowiska, które nas otacza. Dobry Klimat dla Morza – to nie tylko nazwa projektu, ale również myśl przyświecająca naszym codziennym działaniom.

2 myśli na temat “Różnorodność życia w morzu a zmiany klimatu.”

Dodaj komentarz